A stresszes hétköznapok mindenki számára kimerítőek, de az anyukáknak, akik saját magukon kívül a gyerekeikről is gondoskodnak, még fárasztóbb lehet.
Emiatt nagyon fontos az öngondoskodás és a stresszkezelés, ezzel kapcsolatban hoztunk olyan légzéstechnikákat, amik feloldják a stresszt és energiát adnak a feltöltődéshez.
3 pránájáma légzésgyakorlatot mutatunk be, ami minden stresszes anyának egy tökéletes módszer a megnyugváshoz.
Haranglégzés (Bhastrika Pránajáma)
Ez egy energetizáló légzéstechnika, ami szinte a nehéz napokra van kitalálva, amikor minden elképzelhető feladat összejön. Ettől a légzési módszertől több energiát kaphatunk, mint egy dupla eszpresszótól, és még egészségesebb is annál. Ez a gyakorlat éberebbé tesz, kitisztítja az elmét, és még az anyagcserét is gyorsítja.
Hogyan kell?
- Ülj kényelmesen behajlított könyökkel, kezedet vállmagasságban tartva. A kezeket zárd ökölbe, a tenyerek egymás felé nézzenek.
- Lélegezz be orron keresztül, emeld a karod egyenesen a fejed fölé és nyújtsd szét az ujjaid.
- Fújd ki a levegőt erőteljesen és gyorsan orron keresztül, miközben engedd vissza a karjaid oda, ahonnan kiindult, a kezeid ökölbe szorítva, vállmagasságban tartva.
- Ismételd meg tízszer, majd lazíts, közben normál, kényelmes tempóban lélegezz be és ki.
Fontos tudni, hogy nem gyakorolhatják a légzőgyakorlatot terhes vagy menstruáló nők, magas vérnyomásban, szívbetegségben, epilepsziában, szédülésben szenvedők, vagy aki nemrégiben hasi műtéten esett át. Kerüljük a pránajáma ezen formájának gyakorlását teli gyomorral.
Méhlégzés (Bhramari Pranayama)
Az előzővel ellentétesen ez a légzéstechnika a megnyugváshoz és a relaxációhoz javasolt. Ezt az este folyamán, alvás előtt ajánlott elvégezni, így megfelelő az elfoglalt anyukáknak, akik csak este tudnak egy kicsit magukkal foglalkozni. A méhlégzés csökkenti a szorongást és a vérnyomást, illetve segít a fókuszálásban.
Hogyan kell?
- Vegyél néhány lélegzetet orron keresztül, az ajkakat enyhén lezárva.
- Ezután lélegezz be mélyen az orron keresztül.
- Lassan lélegezz ki, az ajkakat összezárva tartva, és adj ki egy folyamatos M hangot, egy méh zümmögését imitálva.
- Ismételd a gyakotlatot, ameddig kényelmesnek érzed.
Terhes vagy menstruáló nők, magas vérnyomásban, epilepsziában vagy mellkasi fájdalomban szenvedők ne végezzék. Ezt a légzést ülő helyzetben kell gyakorolni, nem fekve.
Dobozlégzés (Sama Vritti Pránajáma)
A dobozlégzés szintén egy a relaxációt elősegítő légzéstechnika, ami az idegrendszer megnyugvását segíti elő. Ez a gyakorlat csökkenti a stresszhormonok szintjét és a kortizolszintet, emellett a stresszre adott reakciókat is javíthatja hosszú távon.
Hogyan kell?
- Lassan lélegezz be négyig számolva.
- Tartsd a belégzést négyig.
- Lélegezz ki négyig számolva.
- Tartsd a kilégzést négyig.
- Ismételd néhány percig, ameddig kényelmesnek érzed.
Terhes nők és magas vérnyomásban szenvedők nem gyakorolhatják.
Ezek a gyakorlatok az anyukák kedvencei lehetnek, hiszen pár perc alatt elvégezhetők és segítenek a stresszes helyzetek kezelésében!