Az egyik leggyakoribb újévi fogadalom a fogyáshoz kapcsolódik: sokan szeretnének leadni pár kilót, hogy szebbnek lássák magukat. A mérlegre való támaszkodás azonban csalóka lehet, amire az alábbi példák jól felhívják a figyelmet.
Elfogadott, hogy az alakformálás legjobb módja a súlyzós (vagy saját testsúllyal végezett) erősítő gyakorlatok végzése. Ezek során izom épül, és mivel egy kiló izom akár 15-20%-kal kevesebb helyet foglal el a testeden, mint egy kiló zsír, így lehetséges, hogy bár látványosan formálódik az alakod, a mérleg mégis ugyanazt a súlyt mutatja.
Éppen ezért tartják sokan megbízhatatlannak a BMI-t, vagyis a testtömegindex-alapú besorolást, hiszen az nem nézi a test összetételét, csak súly alapján mondja meg, az ember hol helyezkedik el a skálán. Így például akadhatnak olyan testépítők, akik a súlyuk és a magasságuk alapján a kórosan elhízott kategóriába tartoznak, holott egy deka fölösleg sincs rajtuk.
A fogyás és a súlyzós edzés közötti kapcsolatot erősíti, hogy az izom fenntartása még nyugalmi állapotban is majdnem háromszor annyi kalóriát éget el, mint a zsíré. Míg a zsír kilogrammonként kb. 5, addig az izom kb. 13 kalóriát éget el, így amennyiben a bevitt kalória mennyisége nem növekszik, az izomtömeg növelése fogyasztó hatással jár.
A mérleg helyett (vagy esetleg mellett) ezért érdemes centikben meghatározni, és mérni a célok teljesülését, vagy a testzsír százalékos változását nyomon követni. Az alábbi – az Instagramról származó – példák jól megmutatják, hogy azonos testsúly mellett akár teljesen másképpen is nézhetünk ki. (140 lbs = 63,5 kg)