A digitális függőség új jelenség, mégis mindenki hallott már róla. Az utóbbi 15-20 év technológiai fejlődéseinek köszönhetően el se tudjuk képzelni hétköznapjainkat számítógép, telefon vagy tablet nélkül. Nemcsak a munkahelyen használjuk őket, hanem szinte a legtöbb szabadidős tevékenység is ezekhez kapcsolódik.
Ezek a változások önmagukban nem jelentenek veszélyt mentális vagy fizikai egészségünkre, csak akkor, ha elveszítjük felettük a kontrollt, és hagyjuk, hogy elhatalmasodjanak életünkön. Ilyenkor van szükség egy digitális detoxra. A legtöbbeknek erről egy szigorú, minden digitális eszköztől mentes nap vagy hét jut eszébe, azonban ez nemhogy a legtöbbször nem megoldható, de nem is minden esetben célravezető. A radikális változás sokak számára nem fenntartható. Nehéz feladni digitális eszközeiket, mert a cukorhoz, koffeinhez vagy nikotinhoz hasonlóan ez is függőség lehet.
Különbséget kell tenni a tartalmak között. Leginkább a közösségi oldalak tudnak hatással lenni az emberek mentális egészségére, mert validációt nyerhetünk általuk. Többek közt befolyásolhatják énképünket és társas kapcsolatainkat. A témában végzett számos kutatás tárt fel korrelációs kapcsolatot, de ez nem igazolja egyértelműen, hogy a közösségi oldalak túlzott használata okozza a mentális problémákat.
Ennek ellenére egy 2020-as tanulmány, amelyben a kutatók a Facebook deaktiválásának hatását vizsgálták, arra jutott, hogy a résztvevők boldogabbak és elégedettebbek voltak az oldal használatának mellőzése után.
Digitális eszközeink túlzott használata fizikai egészségünkre is hatással van. A számítógép előtt vagy a telefonunkat nézve gyakran észre se vesszük, hogy görnyedünk. Ez hát-, nyak- és derékfájdalmakhoz vezethet, de akár tartósan káros testtartást is okozhat. Egy tanulmány kimutatta, hogy a hosszabb ideig tartó okostelefon-használat negatívan befolyásolja a testtartást és a légzési funkciókat. Emellett szemünk egészségére is figyelnünk kell. A digitális szemfáradtság látásunk elhomályosodásával, szemfájdalommal, szemszárazsággal vagy könnyezéssel járhat.
Joshua Becker bestselleríró 5 olyan jelet határoz meg, amiből tudhatjuk, itt az ideje egy digitális detoxnak:
A digitális detoxra gyakran úgy gondolunk, mint egy mindent vagy semmit játszmára, azaz minden eszközt el kell hogy hagyjunk boldogságunk érdekében, ez azonban távol áll az igazságtól.
A legtöbb ember nem engedheti meg magának, hogy ilyen radikális változásokat vezessen be életébe. Digitális eszközökön dolgozunk és ezeken keresztül tartjuk a kapcsolatot szeretteinkkel. Kis változtatásokkal is pozitív eredményeket érhetünk el.
Apró, fokozatos változások tartós eredményeket hozhatnak mindennapjainkba, és egy idő után fel se tűnik, hogy órákkal kevesebbet töltünk elektronikus eszközeinken. Ezekkel a módszerekkel egyensúlyt teremthetünk életünkben, hogy mindig azzal töltsük szabadidőnket, ami a leginkább fontos számunkra.
Kiemelt kép: Yan fotója a Pexels oldalról.